| Processor | Intel Celeron N4020 Processor | |
|---|---|---|
| Display | 14.1 inch FHD IPS Display | |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics 600 Graphics | |
| OS | Windows 11 Home 64-bit | |
| RAM | 8GB LPDDR4 RAM | |
| Memory | 256GB M.2 SATA 3.0 SSD | |
| Battery | 38Wh (7.6V/5000MA) battery | |
| Warranty | 1 Year Warrenty |
| Name | Chuwi HeroBook Pro 14 |
|---|---|
| Model | HeroBook Pro 14 |
| Price | Tk 39,000 |
| Brand | Chuwi |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | 2.4GHz, 802.11b/g/n Wi-Fi Networking |
|---|
| Display Type | FHD IPS Capacitive 16 Millions Colors display |
|---|---|
| Display Size | 14.1 inch |
| Display Resolution | 1080 x 1920 Pixels |
| Webcam | VGA |
|---|
| Body Dimensions | 333 x 214 x 21.3 mm |
|---|---|
| Body Weight | 1.4 Kg (1390g) |
| Body Color | Space Gray |
| Operating System | Windows 11 Home 64-bit |
|---|---|
| Processor | Intel Celeron N4020 |
| Ram | 8 GB LPDDR4 |
|---|---|
| SSD Capacity | 256 GB M.2 SATA 3.0 SSD |
| Battery Type | 38Wh (7.6V/5000MA) battery |
|---|---|
| Battery Backup | Up to 9 Hours |
| Audio | Built-in Dual Speakers |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | 2.4GHz, 802.11b/g/n Wi-Fi Networking |
| Bluetooth | Yes, 4.2 |
| USB | Mini-HD(1.4), USB3.0, USB2.0, 3.5mm Audio Jack, Micro SD Card Reader |
Good value
Display: 14.0 Inch WUXGA LED Display
Processor: Intel Core i3-N305 Processor
RAM: 8GB LPDDR5 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Home in S mode 64-bit
Battery: 3-cell Lithium Ion (Li-Ion) 40Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 11.6 Inch HD Anti-glare Display
Processor: Intel N100 Processor
RAM: 8GB LPDDR5 RAM
OS: Chrome
Battery: 50WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD IPS Anti Glare Display
Processor: Intel Core i3-N305 Processor
RAM: 8GB LPDDR5 4800Mhz RAM
OS: Chrome OS
Battery: Li-Polymer 47Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 11.5 Inches TFT LCD Display
Processor: Qualcomm SM7450-AB Snapdragon 7 Gen 1 (4 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: HarmonyOS 3.1
Battery: Non-removable Li-Po 7700 mAh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 10.51 Inch WUXGA IPS LCD Display
Processor: Intel N100 4-core, 4-threads Processor
RAM: 12GB LPDDR5 RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 26.6WH lithium-ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 12.0 Inch 2K IPS Display
Processor: Intel Core i5-10210Y Processor
RAM: 8 GB LPDDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 38Wh(7.6V/4500MA) Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14 Inches Full-HD Display
Processor: Intel Core i7-7500U Processor
RAM: 8GB DDR4 2400 Mhz RAM
OS: Windows 10 64-bit
Battery: Li-ion 3-Cell 3150 mAh 35 Watt Hours Battery
Warranty: 2 Year Warranty
View Details →
Display: 15.6 Inches Full-HD Display
Processor: Intel Core i7-7500U Processor
RAM: 8GB DDR4 2400 Mhz RAM
OS: Windows 10 64-bit
Battery: 4-Cell 6300 mAh 46.6 Watt Hours Battery
Warranty: 2 Year Warranty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD 60Hz LED LCD Display
Processor: AMD Ryzen 3 7320U Processor
RAM: 8GB LPDDR5 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Home in S mode
Battery: 3-cell Lithium Ion (Li-Ion) Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD Display
Processor: Intel® Gemini Lake Dual-Core Processor
RAM: 8GB DDR4 2666MHz RAM
OS: Windows 10 / Windows 11
Battery: Polymer Smart Lithium-Ion battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →